DDAY HEL 2015

D Day Hel jest przedsięwzięciem organizowanym przez Fundację Ochrony Zabytków Techniki Militarnej oraz Urząd Miasta Hel przy współpracy Muzeum Broni Pancernej i Militariów im. Franciszka Biera z Bielska-Białej, Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu oraz grup rekonstrukcji historycznych z całego kraju. Pierwsza edycja D-Day Hel odbyła się w 2006 roku, przy czym było to tylko dwudniowe wydarzenie, obecnie impreza trwa nieprzerwanie przez dziesięć dni. Nawiązuje ona do największej w historii pod względem użytych sił i środków, operacji desantowej podczas II wojny światowej, która miała na celu otwarcie tzw. drugiego frontu w zachodniej Europie.

Operacja rozpoczęła się 6 czerwca 1944 pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie, ale i również żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Lądowanie w Normandii, dzień rozpoczęcia operacji został nazwany przez aliantów D-Day, czyli Dzień D (zgodnie z definicją Słownika Wojskowego Departamentu Obrony USA termin ten oznaczał nie nazwany dzień, w którym rozpoczyna się lub ma się rozpocząć dana operacja) D-Day Hel jest pomyślany jako parada żywej historii, w której zgromadzona publiczność podziwia z bliska na ulicach Helu uczestników imprezy w mundurach historycznych, prawdziwe pojazdy wojskowe z tamtych lat oraz obserwuje je w trakcie widowisk ukazujących epizody bitewne. Są one odtwarzane w trakcie dynamicznych inscenizacji w plenerze (obiekty militarne, fortyfikacje, plaża) z użyciem profesjonalnej pirotechniki, dźwięku i światła. Każdy może zobaczyć nie tylko przechadzających się po mieście Helu, żołnierzy walczących wówczas armii (niczym małym francuskim miasteczku z Normandii z 1944 r.), ale także zobaczyć to wszystko w akcji. Dodatkowo przedsięwzięcie prócz pokazania żołnierskiej rzeczywistości podczas inscenizacji, na zbudowanych dioramach oraz na co dzień, ukazuje życie cywili podczas II wojny światowej w normandzkich miasteczkach. D-Day Hel to jedyna rekonstrukcja w Polsce, która odbywa się na helskiej plaży i trwa nieprzerwanie kilka dni. Wielkim wydarzeniem od wielu lat będzie jest wodowanie Amfibii DUKW wraz z desantem podczas finałowej inscenizacji na helskiej plaży, która na ten jeden dzień w roku zmienia się w plażę Omaha z 6 czerwca 1944 roku. Do równie spektakularnych – niczym z planu filmowego – widowisk, należy niewątpliwie desant spadochronowy grupy skoczków w historycznych mundurach. Każdego dnia na helskich ulicach, plaży oraz w wielu miejscach miasta przedstawiane są inscenizacje, potyczki batalistyczne oraz dioramy.

Wydarzenia ” militarne” – widowiska, parady pojazdów, maszerujący żołnierze i cywile żywcem wyjęci ze zdjęć, to nie wszystko, całej imprezie towarzyszą występy artystyczne orkiestry szkockiej „Pipes & Drums”, big bandu eMBand z Jaworzna wykonującego klimatyczne standardy z lat 40-tych oraz innych zespołów muzycznych. W wielu miejscach Helu powstają dioramy edukacyjne, całość organizuje ponad 500 rekonstruktorów i 200 wolontariuszy, mając do dyspozycji 6 tirów sprzętu, 60 pojazdów wojskowych, 3 czołgi w tym słynny czołg Sherman.

Impreza, obok swoich walorów rozrywkowych i widowiskowych, dostarcza spory kawałek edukacji dotyczącej wydarzeń sprzed ponad 60 lat. Stanowi również zdobywającą coraz większą popularność, metodę pokazywania historii „na żywo”. Działania te mają na celu przyciągnięcie ogromnej ilości turystów, którzy w okresie letnim mogą nie tylko wypoczywać, ale z całą rodziną uczestniczyć w przedsięwzięciu, które ma swój element edukacyjny. Wg danych zebranych przez stacje telewizyjną Discovery Chanel D-Day Hel odwiedza 200 tysięcy widzów.
W tym roku zaplanowaliśmy wiele atrakcji dla przybyłych widzów; aby zachęcić turystów i mieszkańców Helu do udziału w przedsięwzięciu w ramach imprezy organizujemy konkurs mody lat 40-tych, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wieczorami można spotkać wypoczywających rekonstruktorów w restauracji Kutter, z którą współpracujemy od wielu lat.

W latach poprzednich patronat medialny nad imprezą objęła telewizja DISCOVERY HISTORIA i TVN oraz regionalni partnerzy medialni. Imprezę naszą promują także, poprzez bezpośredni w niej udział, gazety ogólnopolskie, między innymi: Dziennik Polski, Trybuna Śląska, Gazeta Wyborcza, Off-Road PL, Odkrywca, Automobilista, Polska Zbrojna, Poligon, Militaria XX wieku, Do Broni, Super Model oraz ośrodki telewizji: TVP1, TVP2, TVN24. Relacje z imprezy możemy liczyć w dziesiątkach tytułów.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *