Atrakcje

Czekające na ciebie atrakcje w Helu

Latarnia morska

Ceglana ośmiokątna wieża o wysokości całkowitej 41,5 metra oraz 197 stromych stopniach. Z galerii znajdującej się na wysokości prawie 40 metrów można podziwiać rozległą panoramę, obejmującą Zatokę Pucką i Gdańską oraz Płw. Helski. Przy dobrej pogodzie widać z latarni porty i wzgórza Trójmiasta.

Fokarium

Fokarium jest częścią Stacji Morskiej-naukowej placówki terenowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego,gdzie realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku.

Muzeum obrony wybrzeża

Siedzibą muzeum są dwa największe obiekty artyleryjskie znajdujące się na terenie Helu. Jest to wieża kierowania ogniem i jedno ze stanowisk artyleryjskich baterii Schleswig-Holstein. Jest to największa z baterii nadbrzeżnych świata (406mm)z roku 1940.

Muzeum rybołówstwa

Jest najstarszym zachowanym budynkiem w Helu-pochodzący z początku XVw -były kościół gotycki,w latach 1525-1945 świątynia lokalnej Gminy Ewangelickiej. Zaciekawi zbiorami ukazującymi dzieje rybołówstwa oraz historią regionu. Część frontową wieńczy niewysoka, drewniana wieża, która pełni funkcję widokową.

Port rybacki

 W porcie rybackim, oprócz kutrów dyżuruje często statek ratowniczy, zawijają statki i wodoloty „Białej Floty” oraz jachty z wielu krajów, odprawiane w otwartej w 1996r. komorze celnej w Helu. Stad także, w sezonie, kilka razy dziennie wypływają kutry i stateczki spacerowe wożące turystów na morskie wycieczki.w dyżuruje często statek ratowniczy, zawijają statki i wodoloty

Ulica Wiejska

Ulica Wiejska w Helu to reprezentacyjny deptak o długości ok. 900m w centrum miasta. Można tu podziwiać zabytkowe domki rybackie z końca XVIII i połowy XIX wieku. Ta urocza ulica pozwala przenieść się kilka set lat wstecz dzięki charakterystycznym białym budynkom z ukośnymi,ciemnymi belkami.

31 Bateria Nadmorska

31 Bateria  była najcięższą polską baterią nadbrzeżną we wrześniu 1939r. Chociaż do walki weszła nieukończona i bez odpowiedniego zapasu amunicji, to i tak dowiodła swojej dużej wartości. Pozostałości baterii znajdują się na obszarze cyplowym. W maju 2008r. odrestaurowano i oddano do zwiedzania stanowiska nr 4 bat.

Plaże

Piękne helskie plaże to miejsce, którego nie trzeba specjalnie reklamować. Jedna plaża znajduje się od strony Zatoki Gdańskiej(blisko fokarium)druga od strony morza. Piaszczyste plaże to jeden z największych atutów Helu.

Tramwaj wodny

Od 2006r pływają Tramwaje Wodne, które zabierają chętnych do Gdyni, Sopotu, Gdańska i Jastarni.  Jest to najszybsza i najprzyjemniejsza forma transportu.

Katamarany kursują od maja do września kilka razy na dzień.

Rejsy wycieczkowe

Hel oferuje wiele sposobów na spędzanie czasu „na wodzie”. Organizowane są rejsy widokowe dawnymi kutrami rybackimi zaadaptowanymi do celów turystycznych. Można podziwiać walory krajobrazowe Helu, wysłuchać ciekawostek na temat miasta, obejrzeć z bliska wraki, popłynąć na zachód słońca, są też rejsy z wędkarzami i nurkami.

Formoza RIB

Dla miłośników mocnych wrażeń proponujemy rejsy szybkimi łodziami formoza rib osiągającymi prędkość do 100 km/h. Gwarantowane niezapomniane emocje na łodziach używanych przez komandosów z Formozy, Gromu, Straży Granicznej i Policji.

Ścieżka rowerowa

Polecamy wycieczkę rowerem po 10-cio kilometrowej ścieżce przyrodniczej prowadzącej z Helu do Juraty. Cała ścieżka rowerowa z Helu do Władysławowa liczy prawie 40 km. Ścieżka malowniczo wtapia się w teren częściowo zalesionych wydm Półwyspu Helskiego i dalej wiedzie wzdłuż linii brzegowej Zatoki Puckiej.

Nurkowanie

Dno Bałtyku usiane jest wrakami wszelkiego rodzaju statków. Dzięki specyficznym warunkom naturalnym wraki na dnie Bałtyku w większości zachowane są w bardzo dobrym stanie. Hel jest idealnym miejscem wypadowym do nurkowania na wrakach Zatoki Gdańskiej.W helu znajdują się  bazy nurkowe,które organizują kursy nurkowania, motorowodne,ratowników itp.Zapraszamy osoby chcące od podstaw zacząć podwodną przygodę oraz posiadające już uprawnienia nurkowe.

Hala sportowa

Zapraszamy również do skorzystania z zajęć sportowo-rekreacyjnych.Na amatorów aktywnego wypoczynku czeka hala sportowo-widowiskowa. Znajdują się tam boiska do koszykówki, siatkówki, piłki nożnej i ręcznej,stoły do tenisa. Jest siłownia i sala do aerobiku. W sąsiedztwie hali znajdują się korty tenisowe gwarantujące najniższe ceny na półwyspie.

Wędkarstwo

Dla entuzjastów wędkarstwa organizowane są rejsy po Zatoce Gdańskiej i Bałtyku. Oferta jest bogata i jest w czym wybierać-od rejsów kilkugodzinnych do kilkudniowych z wyżywieniem i noclegiem. Można się wybrać na wędkowanie na wrakach, połowy dorsza lub wiosną połowy belony. Niezapomniane wrażenia i okazja by złowić taaaaaką rybę.

Nordic walking

Zachęcamy do połączenia codziennych spacerów po lesie i plaży z techniką Nordic Walking. Jest to spacer ze specjalnymi kijkami, doskonały dla ludzi w każdym wieku i niezależnie od stopnia kondycji fizycznej. Powoduje poprawę przemiany materii, usprawnia układ krążenia.

D-DAY Hell

Od roku 2006 w sierpniu ma miejsce impreza militarna, w której bierze udział ponad setka rekonstruktorów i wiele zabytkowych pojazdów militarnych. Można podziwiać inscenizacje w różnych częściach miasta, uczestniczyć w paradach pojazdów militarnych. Ta impreza to wspaniała podróż w przeszłość i powtórka z historii.

Posąg Neptuna w Helu
Pomnik Neptuna

Rzeźba jest kopią brązowej postaci boga Neptuna autorstwa Jeana de Boulogne z Douai, która stanowi element fontanny stojącej we włoskiej Bolonii. Posąg w Helu stworzył rzeźbiarz samouk, Tadeusz Biniewicz, wykonując go z białego granitu Blanco Salinas, importowanego z Portugalii. Jest to pierwsza wersja tej rzeźby wykonana w kamieniu oraz największa kamienna rzeźba boga Neptuna na świecie.